Devlet Destekleri

Devlet Yardımları 3

  • 25 Ekim 2019
  • 3.157 kez görüntülendi.
Devlet Yardımları 3

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünün 2019-2020 yılları için ön gördüğü ihtiyaç sahibi aileler için yapmış olduğu para yardımlarının bu bölümünde Doğum Yardımı Nasıl Alınır? Elektrik Desteği Nasıl Alınır? Eğitim Yardımı Nasıl Alınır? Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır sorularının cevabını araştırdık. Bu yardımlardan faydalanabilmek için ya hanenize hiç gelir girmemesi gerekli ya da kişi başına düşen gelirin 609 TL den fazla olmaması gerekmektedir.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yardımı ya da yeni doğan çocuk parası adı altında bilinen bu sosyal yardım başvurusu için öncelikle 15.05.2015 tarihinden sonra çocuğunuzun doğmuş olması gerekmektedir. Bu tarihten önce doğan çocuklarınız için maalesef herhangi bir ücret talep edemiyorsunuz.  Bu yardım içerisinde herhangi bir gelir yada giderinizde bir sınır bulunmamaktadır. Özetle Tc vatandaşı olan ve 15.05.2015 tarihinden sonra doğan her 1. Çocuk için 300 TL, 2. Çocuk için 400 TL ve 3. Çocuk için 600 TL tek seferde olmak üzere para alabilirsiniz.

Elektrik Parası Desteği

Eğer Aile ve Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından düzenli olarak sosyal yardımlardan faydalanıyorsanız Sosyal yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sıralamasına göre liste hazırlanmaktadır. 65 yaş üzeri muhtaç veya kimsesiz ve aylık alan kişiler arasından seçim yapılmaktadır. Aylık olarak 2 kişiye kadar olan ailelere 75 kWh, 3 kişilik ailelere kadar 100 kWh, 4 kişilik ailelere 125 kWh, 5 veya daha fazla aileler için 150 kWh tutarında para aylık olarak PTT şubelerine yatmaktadır. Kişiler Tc Kimlik kartlarını ibraz ederek bu yardım paralarını alabilirler.

Eğitim Yardımı Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Eğer Aile ve Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından verilen bu yardım için gelir durumu göz önüne alınır. Kişi başına düşen gelirinizin 609 TL den az olması halinde eğitim öğretim gören ilk ve orta öğretimde okuyan çocuklarınız için kırtasiye vb masraflarınız için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından belirlenen tutar ihtiyaç sahibi kişilere ödenmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Maddi olarak durumu uygun olmayan ailelerin çocuklarını ekonomik durumdan dolayı okula gönderememesinden dolayı uygulanan şartlı eğitim yardım adından da anlaşılacağı üzere çocuğunuzu okula göndermeniz şartı ile verilmektedir.  9 ay olarak belirlenen bu yardım sosyal güvencesi olmayan fakir ve muhtaç aile çocuklarına 2 ayda bir olmak üzere ilk ve orta öğretim çağındaki erkek öğrenciler için 35 TL, kız öğrenciler için aylık 40 TL olarak belirlemiştir. Ortaöğretimde okuyan erkek öğrencilere toplamda 9 ay ödenmek üzere aylık 50 TL, Kız çocukları için 60 TL olarak belirlenmiştir.

Öğle Yemeği Yardımı Nedir?

Aile ve Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından verilen bu yardım sadece MEB işbirliği ile birlikte taşımalı eğitim veren okulların bulunduğu okulda okuyan ihtiyaç sahibi öğrenciler için yapılan yardım türüdür. İhtiyaç sahibi ailelerin taşıma eğitim yolu ile okula giden çocuklarının öğle yemeklerini ücretsiz yemesi şeklinde yapılan bir sosyal yardım türüdür. Bu yardım için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek yoktur. Milli eğitim bakanlığına taşıma eğitim verilen okullara direk ödenek verilmektedir.

Ücretsiz Ders Kitabı Yardımı

Herhangi bir şart gerektirmeyen bu yardım ilk ve orta öğrenim döneminde okuyan tüm öğrencilere ders kitapları ücretsiz olarak verilmektedir. Ancak bu yardım sadece Devlet okullarında okuyan öğrenciler için geçerlidir. Herhangi bir başvuruya gerek duyulmadan kaynak direk milli eğitim bakanlığı tarafından kitap alımı için aktarılır.