Devlet Destekleri

Bankadan Cep Telefonuna Onay Kodu Gelmiyor

  • 11 Kasım 2019
  • 20.944 kez görüntülendi.
Bankadan Cep Telefonuna Onay Kodu Gelmiyor

Bankadan Cep Telefonuna Onay Kodu Gelmiyor

Son günlerde artan dolandırıcılık olaylarından sonra bankalar müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için güvenlik önlemlerini arttırdı. Bunlardan en önemlisi 3D Security olarak bilinen sms sistemidir. Bu sistem sayesinde müşteri kendi rızası olmadan farklı bir yerden bankacılık işlemlerinin yapılmasının engellenmesidir. Alışveriş yaptım cep telefonuma onay kodu gelmiyor? Sim kart değiştirdim nasıl blokaj kaldırırım? İnternetten kredi kartı ile alışveriş yapamıyorum. Gibi soruları sizler için araştırdık.

İnternet Alışveriş Yaptım Cep Telefonuma Mesaj Gelmiyor

İnternet üzerinden alışveriş yaparken öncelikle sitenin güvenilir olması gereklidir. Genellikle herkes tarafından bilinen ve tanınan web sitelerinden alış veriş yapmaya özen gösterin. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise sitenin uzantısında mutlaka https ile başlaması gerekmektedir. Bu sayede alış veriş sitesinin güvenli olduğu anlaşılır. Alışveriş sonrası genellikle 3D security sistemi kullanan siteler daha güvenlidir.

Eğer alışveriş yaptınız ve ödemeyi yap dediniz ve cep telefonunuza mesaj gelmiyorsa ilk olarak banka sistem alt yapısında bir sıkıntı var demektir. Öncelikle arka planda çalışan uygulamalarınızı kapatarak cep telefonunuzu kapatıp tekrar açınız. Ve tekrar deneyiniz.

Sim Kartımı Değiştirdim Mesaj Gelmiyor.

Eğer yeni bir simkart alı iseniz hiçbir şekilde blokajı kaldırmadan 3d Security sistemi kullanamazsınız. Özetle sim kartınızı değiştirirseniz alışveriş, ya da para alışverişi yapamazsınız. Çünkü bankanın sisteminde kayıtlı olan sim kart seri numarası bilgileriniz yeni aldığınız sim kart ile uyum sağlayamadığından sistemden cep telefonunuza mesaj gelmez.

Sim Kart Blokajı Nasıl Kadırılır?

Bunun için işlem yaptığınız bankaya ait bir bankamatiğe giderek sim kart işlemleri menüsünden sim kart blokaj kaldır sekmesini tıklayarak onay vermeniz gereklidir.Daha sonra mobil yada internet üzerinden tüm bankacılık işlemlerini yapabilirsiniz.

3D Security Kullanmak İstiyorum Ne Demek?

Banka hesabınızın kayıtlı olduğu cep telefonuna internet alışverişini ya da para transferini tamamlayabilmeniz için sizden istenilen uygulamadır. 3D security sistemi kullanın denildiğinde alışveriş bilgilerinizin olduğu kısa mesaj gelmektedir ve genellikle 6 haneli kodu alış veriş yaptığınız siteye girmeniz istenmektedir.  Bu sistem sayesinde siz olmadan kimse alış veriş yapamaz.