Devlet Destekleri

Çiftçiler Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Tutulacak

  • 16 Nisan 2020
  • 7.412 kez görüntülendi.
Çiftçiler Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Tutulacak

Çiftçiler sokağa çıkma yasağında tarlasına gidebilecek mi? Çiftçiler sokağa çıkma yasağında çalışabilir mi? Çiftçiler tarlasına giderken seyahat izin belgesi almasına gerek var mı? Tarlada Çalışanlar sokağa çıkma yasağında çalışabilir mi? Serama gitmek için izin gerekli mi? Tarlama gitmek için izin gerekli mi?

Çiftçilerin Sokağa Çıkmak İçin İzin Almasına Gerek Yoktur

Her geçen gün korona virüs vakalarının artması ile birlikte yeni tedbirler alınmaya başlandı. Geçen hafta uygulanan sokağa çıkma yasağında tarlasına, serasına gidemeyen bir çok çiftçi mağdur olmuştur. İçişleri Bakanlığının bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı uygulanacağının açıklanması üzerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’li açıklama yaptı. İçişleri Bakanlığı ile görüşme sonrası yapılan Açıklamada Artık TARIM VE HAYVANCILIK YAPAN ÇİFTÇİLER VE GIDA SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN KİŞİLERİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF OLACAĞI açıklandı. Artık çiftçilerimiz ekim zamanı olan bu aylarda rahatlıkla tarla veya seralarına gidebilecektir. Üstelik herhangi bir izine gerek olmadan. ANCAK ÖNEMLİ NOKTA İSE ÇİFTÇİLERİN ÇİFTÇİ OLDUKLARINA DAİR BELGENİN MUTLAKA YANINDA OLMALARI GEREKLİDİR. Bu belgesi olmayanlar mutlak il veya ilçelerindeki Tarım Orman Müdürlüklerine giderek çiftçi belgelerini almaları gereklidir. Herhangi bir polis jandarma kontrolünde bu belgeyi göstermeleri halinde rahatlıkla tarla veya seralarına gidebilirler.

Çiftçiler Hangi Durumda Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Olacak

Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı açıklamanın ardından sokağa çıkma yasağından muaf olan çiftçilere hangi alanda izinsiz çıkabileceklerine dair açıklama yapıldı. Açıklamada sokağa çıkma yasağından muaf olanların hangi sektör ve ne alanda muaf olacakları ayrıntılı olarak anlatıldı.

1- Öncelikle çabuk bozulacak Et, Balık, Meyve sebze ve süt ürünleri üretim aşamasında çalışanlar ile Un ve makarna imalatında çalışanlar bu alanda çalıştıklarına dair belgesi olanlar hafta sonu sokağa çıkma yasağı olsa bile çalışabileceklerdir.

2- Sokağa çıkma yasağının olduğu zamanlarda Toptancılar, halde çalışanlar ve marketlerin asıl merkezi depolarında çalışan kişilerin hafta sonu sokağa çıkma yasağından muaf olacağı açıklandı.

3-  Ayrıca Tüm Veterinerler Kimlik belgelerini göstermeleri halinde hafta sonu sokağa çıkma yasağından muaf olacaklardır. Ayrıca Veteriner Klinikleri de hayvancılık sektöründe çalışan çiftçilerimizin hayvan sağlığı açısından zarar görmemesi için açık olacaktır.

4- Tarım ve hayvancılık ile uğraşan tüm çiftçiler “çiftçilik belgesi” olması halinde rahat bir şekilde çalışabileceklerdir.

Çiftçiler Şehir Dışındaki Tarlasına Giderken İzin Alması Gerekli mi?

31 Büyük Şehir ve Zonguldak ilini de kapsayan karantina uygulaması sebebi ile artık şehirlere giriş ve çıkışlar Seyahat Yol İznine tabidir. Özetle açıklarsak şehir dışına gidecek veya şehir dışına çıkacak herkesin 199, e devlet ya da Kaymakamlık ya da valiliklere giderek izin belgesi alması zorunludur.

Ancak tarlasına ya da serasına gitmek isteyen tüm çiftçilerimiz mu uygulamadan muaf tutulmaktadır. Çiftçilerin tek yapması gereken Çiftçilik Belgesini yanında bulundurmaları gereklidir. Eğer tarlanız ya da seranız başka bir ilçede ya da ilde ise ve düzenli olarak gidip gelmek zorunda iseniz mutlaka Çiftçi Belgesini yanınızda bulundurmanız gereklidir. Eğer Çiftçi Belgeniz yok İse en yakın Tarım Müdürlüğüne giderek Çiftçi Belgenizi alabilirsiniz.

 Çiftçi Kayıt Belgesi İnternetten Alınabilir mi?
Eğer Tarım ve Orman Bakanlığına daha önceden Çiftçi olduğunuza dair başvuru yaptı iseniz Çiftçi Kayıt Belgenizi e devlet üzerinden internetten online başvuru yaparak alabilirsiniz. Bunun için e devlete giriş yaparak Çiftçi Kayıt Sayfasına girerek alabilirsiniz.