Devlet Destekleri

Engelli Maaşım Kesildi

  • 17 Mart 2021
  • 478 kez görüntülendi.
Engelli Maaşım Kesildi

Engelli Maaşım Kesildi. Evde Bakım Parası Kesildi. Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir? Evde Bakım Parası Alma Şartları Nelerdir? Engelli Maaşı kesildi, tekrar başlatmak için ne yapmalıyım? Engelli Maaşı Ne Kadar? Evde Bakım Parası Ne Kadar? gibi soruları sizler için araştırdık.

Engelli Maaşına Nasıl Başvurulur?

Engelli vatandaşlarımızın aylık belirli bir gelire sahip olması için engel yüzde oranına göre değişiklik gösteren yardım türüdür. Öncelikle hastaneden heyet raporu ile özür durumunuzu yüzde olarak tespit edilmesi gereklidir. Hastanede heyet sizin durumunuza göre testler ve sorular sorduktan sonra engel durumunuz ile ilgili size rapor vermektedir. Engelli maaşı alabilmek için en az yüzde 40 oranında engele sahip olmanız gereklidir. Eğer en az % 40 oranında engele sahip iseniz engelli maaşı alabilirsiniz. Yapmanız gereken ise bağlı olduğunuz il veya ilçedeki sosyal yardımlaşma vakfına gitmeniz gereklidir. Sosyal yardımlaşma vakfı yetkilileri size öncelikle gelir tespit yapmaktadır. Daha sonra sizden hastaneden aldığınız özür oranının belirlendiği heyet raporunu talep edecektir. Ancak dikkat etmeniz gereken vakıf tarafında incelenen hanenizin gelir ve giderlerinizin oranıdır. Sosyal Yardımlaşma vakfı inceleme görevlileri size gelir tespit için verdiği formda hanenizde bulunan kişi sayısı, evinize ne kadar gelir geldiği ve ne kadar gideriniz (faturalar, ev kirası, yeme içme masrafı vb tüm giderler )olduğunu tespit edecektir. Daha sonra eğer hanenize giren gelir kişi başı 800 TL den az ise engelli maaşı alabilirsiniz. Eğer bu şartlara sahip ve 18 ve 65 yaş arasında iseniz engelli maaşı alabilirsiniz.

Engelli Maaşım Kesildi

Eğer engelli maaşınız kesildi ise bunun iki sebebi olabilir. Birinci sebep eğer sigortalı olarak işe başladı ve hanenize giren gelir asgari 800 TL den fazla oldu ise maalesef maaşınız kesilir.

Engelli Maaşınızın kesilmesinin diğer ve en sık rastlanılan sebebi ise ikametgah değişikliğidir. Engelli maaşı alan kişiler eğer ikametini değiştirdi ise mutlaka bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma Vakfına giderek adresini belirtmesi gerekir. Aksi takdirde maaş alamazlar. Engelli maaşı alan kişiler eğer ikametini değiştirirse sistem otomatik olarak maaşını kesecek ve geriye dönük bu maaşınızı alamazsınız.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı kişinin özür durumuna göre değişiklik göstermektedir. Her engelli vatandaş aynı maaşı alamamaktadır. Eğer engel durumunuz yüzde 40 ila yüzde 69 oranında ise her ay düzenli olarak 536 TL alabilirsiniz. Eğer engel oranınız yüzde 70 ila 90 arasında ise 836 TL her ay yardım alabilirsiniz. Engelli maaşı her ay düzenli olarak PTT şubesine yatmaktadır. Engelli vatandaşlarımız TC Kimlik Kartı ile birlikte PTT şubesine giderek her ay engelli maaşı alabilirsiniz. Eğer oranınız yüzde 90 ve üzeri ise bu durumda bakım parası yardımından faydalanabiliriz.