Devlet Destekleri

Hayvancılık Yapanlara Hayvan Sigortası Teşviki

 • 29 Kasım 2018
 • 2.232 kez görüntülendi.
Hayvancılık Yapanlara Hayvan Sigortası Teşviki

Artık Tarım Sigortaları kanununa göre hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimize büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvanlar için sağlık sigortası yapımına destek verilecek. 2019 Hayvan sigortası nedir? Hayvan sigortasına devlet desteği, Hayvanım öldü sigortadan para alabilir miyim gibi sorularınıza cevabı sizler için araştırdık.

Neden Hayvanlarımı Sigortalattırıyoruz?

Hayvancılık ile geçinen çiftçilerimizin herhangi bir hastalık, ölüm gibi nedenlerle mağdur olmaması için devlet hayvan sigortalarına teşvik vermeye devam etmektedir. İster büyükbaş, ister küçükbaş hayvan olsun, değerinin yüksek olması sebebi ile ölüm sonucunda hayvanlarının bedelini alabilmektedir. Her ne kadar hayvanların aşılarını yaptırsak bile elimizde olmayan sebeplerle ölüm gerçekleşebilir. Peki Neden Sigorta yaptırmalıyım sorusunun cevabını sıralarsak;

 • Her türlü hayvan hastalığı sonucu ölümlerde
 • Hayvanımızı tedavi esnasında ya da müdahale sonucunda ölümlerde
 • Gebe hayvanın doğum sonucunda yavrunun ya da hayvanın ölmesi sebebi ile
 • Zehirli hayvan ısırığı yada zehirli ot yeme sonucu olan ölümlerde
 • Yangın, deprem, sel gibi afetler sonucu ölümlerde

Yukarıda sayılan sebepler sonucu olan ölümlerde sigortadan hayvanınız için biçilen sigorta parasını alabilirsiniz.

Hayvan Sigortası Ne Zaman Ödeme Yapmaz?

 • Öncelikle gerekli aşıları yapılmayan hayvanı sigorta yapamazsınız. Bu sebeple aşısı yapılmayan ve Sığır vebası, tüberküloz, bruselloz, şap ve şap’a bağlı sekonder enfeksiyonlar ve BSE hastalıkları ile 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na göre ihbarı mecburi tüm bulaşıcı hastalıklar sonucu eğer hayvan kaybı yaşarsanız maalesef sigorta ödeme yapmaz. Bu yüzden resmi veterinerlere hayvanlarınızın aşısını düzenli yaptırınız.
 • Hayvanlarınız hırsızlık sonucu çalınırsa da sigorta ödeme yapmaz.
 • Eğer hayvanlarınız dövüştürür ve kalıcı yara sebebi ile ölümle sonuçlanırsa ödeme alamazsınız.
 • Parazit tedavisi ve aşıları yapılmamışsa da ödeme alamazsınız.
 • Ölmüş hayvan sonrasında sigorta yaptırırsanız da sigorta zararınızı karşılamaz.

Nasıl Hayvan Sigortası Yaptırırım?

Veteriner Bilgi Sistemine (TÜRKVET) sistemine kayıt olmanız gereklidir. Daha sonra sigorta şirketinin incelemesi sonucunda hayvanlarınız gerekli şartlara uyuyorsa hayvan sigorta poliçesi düzenlenir. Hayvan sigortası yetkililerinin incelediği başlıklar ise; hayvanınızın hastalığının olup olmadığı, ahırınızın uygun olup olmadığı, aşılarının tam olup olmadığını incelerler. Ancak şirkete vermiş olduğunuz kayıtlar Veteriner Bilgi Sistemi (TÜRKVET) kayıtları ile uyuşmuyorsa hayvanlarınızı sigorta ettiremediğinizi unutmayalım. Diğer önemli husus ise sigorta şirketinin hayvanlarınıza ne kadar değer biçtiğidir. Sigorta poliçesinde ayrıntılı olarak her bir hayvan için biçilen değer yazmaktadır. Hayvan sigortası poliçesini doğru ve dikkatli bir şekilde okumanızı ve aksi bir durum olmadan itirazlarınızı bildiriniz.

Hayvanınız Öldü ise Sigortadan Nasıl Para Alırsınız?

Dikkat etmeniz gereken en önemli kural; hayvanınız öldükten en fazla 24 saat içerisinde hayvan sigortası yaptığınız şirkete bildirmeniz gerekmektedir. Eğer 24 saatten daha fazla bir süre geçerse hayvan sigortasından ödeme alamazsınız. Hayvan sigortası yaptırdığınız firmaya ad, soyad, tc Numaranız, Zararın gerçekleştiği zaman, Neden zarar gördüğüne ve  hayvanınıza ait kimlik bilgileri ve zararın nerede gerçekleştiğine dair bilgileri eksiksiz bir biçimde yazılı olarak bildirmeniz gerekmektedir.

Ancak hayvanınız ölmek üzere ve ölmeden kesti iseniz o zaman mutlaka mezbahaden kesim işlemine dair tutanak ya da belge istemeyi unutmayın. Eğer mezbahanede değil de kendi imkanınız dahilinde hayvanınızı kesti iseniz İl veya ilçede iseniz zabıta tutanağı, köyde iseniz muhtar ve ihtiyar heyetinin tutanağı  mutlaka şirkete ibraz etmek için alınız. Hayvan Sigorta Şirketine bildirdikten sonra ilgili firmadan ekspertiz gelecek ve hayvan ölümünü araştıracaktır. Ancak yangın deprem gibi doğal afetler sonucunda ölüm gerçekleşti ise mutlaka karakola gidip ifade vermeniz ve sonucunda yapılan tahkikat ile ilgili evrakları sigorta şirketi ekspertizine vermeniz gereklidir.

Ölen Hayvan İçin Tazminatı Nasıl Alırım?

Yukarıda vermiş olduğumuz tüm bilgileri yaptı iseniz ve sigorta ekspertizi herhangi bir eksiklik bulmadı ise ödeme 30 iş günü içerisinde yapılmaktadır. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi çiftçiler sigorta şirketine daha az poliçe bedeli ödemek için hayvan bedellerini düşük gösterdi ise bunun dışında fazladan bir ödeme yapılmaz.

Hayvan Sigortası İçin Devlet Desteği Ne Kadar?

Devlet teşviki için önemli olan kapasitedir. Hayvanlarınız için sigorta tarafından biçilen değerin %10 u ile %50 si arasında bir oranda devlet size sigorta için teşvik vermektedir. Sigorta İçin Online Başvuru Yapabilirsiniz. Ayrıca hayvan Sigortası bedelleri düşündüğünüz kadar yüksek değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ