Devlet Destekleri

Organik Gübre Desteği

  • 19 Mayıs 2020
  • 1.272 kez görüntülendi.
Organik Gübre Desteği

Organik Gübre Desteği Nasıl Alırım? Organik Organomineral gübre desteğini nasıl alırım? Çiftçi desteklemesi nasıl alırım? Çiftçi destek ödemeleri nereden alabilirim? Çiftçi desteği ödemesi nasıl alınır? Organik gübre desteği için ne yapabilirim?

2020 Yılı Gübre Desteği Ödemesi Başladı

Tarım ve orman bakanlığının yapmış olduğu açıklamada 2019 yılında organik gübre desteği alan çiftçilere bu senede gübre destekleme ödemesinin yapılacağı açıklandı. Bu ödemede asıl amaç artık çiftçilerin ekip biçtiği toprakların daha fazla kimyasal olarak zararlı gübrelerden korumak amacıyla yapılan proje sayesinde  verim artmasının yanı sıra toprak da bereketlendi. Bu sebeple Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çiftçilere her dekar başına 10 TL yardım yapıldığını açıkladı. Tüm yapılan başvuruların ayrıntılı olarak incelendiği ve başvuruların sonuçlandığını açıklayan Bakan Bekir Pakdemirli toplam 57 ilde yaklaşık 19 Bin çiftçiye toplamda 14 milyon destek ödemesi yaptıklarını açıkladı. Bu devlet desteği ödemeleri 15 mayıs 2020 gününden beri ödenmeye başlandı.

Organik Gübre Desteği Nasıl Alınır? Gübre Ödemesi Nereden Alınır?

Öncelikle artık organik tarım yapan çiftçileri hükümet oldukça desteklemektedir. Organik tarım desteklemeleri için öncelikle Çiftçi kayıt sistemine üye olmanız gereklidir. Çiftçi Kayıt Sistemine kaydı bağlı olduğunuz il veya ilçedeki tarım müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Mazot Desteği, Gübre Desteğinden Yararlanmak İsteyen Çiftçiler Ne Yapmalıdır?

Öncelikle çiftçi kayıt sistemine kayıt olmayan hiçbir çiftçi hiçbir desteklemeden faydalanamaz. Mazot Desteği ve gübre desteği için mutlaka bağlı olduğunuz il veya ilçedeki Tarım Müdürlüklerine giderek şahsen başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca toprak analizi yaptırmak isteyen çiftçilerin bakanlıkça belirlenen laboratuvarda 50 da ÇKS kayıt belgesi olan arazilerde analiz sonucu destekleme yapılacaktır. Toprak Analiz İşlemi koordinat belirleme cihazları ile birlikte teknik laboratuvar personellerinin aldıkları numunelere göre ödeme yapılacaktır.