Devlet Destekleri

Devlet Para Yardımları 2

  • 24 Ekim 2019
  • 2.068 kez görüntülendi.
Devlet Para Yardımları 2

SOSYAL YARDIMLAR 2

Aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı olarak çalışan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ihtiyacı olan ailelere yardım yapmaya devam etmektedir. 2019-2020 yılları için ön görülen yardımları sizler için araştırdık. Bu yazımızda Sosyal Konut Yardımı ( Toki Yardımı) Askere Giden kişilerin ailelerine yardım, Öksüz Yetim Yardımı ve Muhtaç Asker çocuğuna yardım konularını anlatacağız. Yardım almak için istenilen en önemli konu ise kişi başına düşen para miktarıdır.

Düşük ve Dar Gelirliye TOKİ Ev Yardımı

Hemen hemen her ilde yapılan ve yapılmaya devam edilen Toplu Konut İdaresi TOKİ tarafından her bütçeye uygun evler yapılmaya devam etmektedir. Gelirinize göre TOKİ de her türlü ev alma şansına sahipsiniz. Bu yardım başlığı altında herhangi bir işi olmayan, fakir ve muhtaç aileler için 1+1 ya da 2+1 ev sahibi olma şansına sahipsiniz. Herhangi bir ilde TOKİ inşaat çalışmalarına başlamadan önce proje detaylarını vatandaşla paylaşmaktadır. Eğer Muhtaç ve fakir aileler için 1+1 ya da 2+1 konut inşaatı başlamadan önce mutlaka başvuru yapmanız gerekmektedir.

Dar gelirli ya da fakir aileler öncelikle hanelerine giren kişi başı geliri hesaplamaları gereklidir. Eğer aldığınız maaşı kişi sayısına böldüğünüzde çıkan tutar 609 TL den az ise sizde bu konut tipine başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için öncelikle il veya ilçenizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek gelir durumunuzu tespit ettirmeniz gereklidir. Daha sonra TOKİ için başvuru yapabilirsiniz

Dar ve düşük gelirli aileler için TOKİ 1+1 evler için aylık 100 TL taksit imkanı sunmaktadır. 2+1 daireler için ise aylık 130 TL ödeme ile ev sahibi olabilirsiniz. Geri ödemeler bu konutlar için 270 ay olarak belirlenmiştir.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Dul Yardımı

Dul Yardımı olarak ta bilinen bu yardımın amacı eşi vefat etmiş ve ve eşinden kalan herhangi bir maaş yada sosyal güvencesi olmayan kadınlara yapılan yardımdır. Eğer kadınlar resmi nikahlı eşini kaybetmiş ve sosyal güvencesi olmamasından dolayı fakir ve muhtaçlık sınırının altına geliri düştü ise 2 ayda bir 275 TL maaş alabilmektedir. Bunu için TC Kimlik kartınız ile birlikte il veya ilçenizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek gelir durumunuz ve sağlık sigorta durumuz kontrol edilerek başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanması durumunda ili ayda bir PTT şubelerine giderek TC Kimlik Kartınızı göstererek paranızı alabilirsiniz.

Asker Ailelerine Yapılan Yardım

Eğer ailenizde çocuğunuzdan başka bir çalışan yoksa ve evinizin geçimini oğlunuz karşılıyorsa ve oğlunuzun askere gitmesinden dolayı gelir kaybına yaşadı iseniz bu durumda asker ailelerine yardım için başvuru yapabilirsiniz.  Özetle anlatırsak evinizde bir tek oğlunuz çalışıyor ve askere gitti ise ailelerin mağdur olmaması içi nakdi olarak yardım yapılmaktadır. Eğer askere giden kişi evli ise eşi, eğer evli değilse ailesi iki ayda bir 275 TL tutarında yardım alma hakkına sahiptir. Bunun için oğlunuzun askere gittiği tarihten itibaren size en yakında bulunan birlikte il veya ilçenizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek sadece TC kimlik kartınız ile birlikte başvuru yapabilir ve askerlik süresinde bu yardımı alabilirsiniz. Bu yardımda da ailenizin herhangi bir gelirinin olmaması şart tutulmaktadır. Eğer şartlarınız uygunsa ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından uygun görülürseniz askerlik hizmeti boyunda 2 ayda bir PTT şubesine giderek kimlik belgenizi göstermeniz halinde 275 TL yardım alma şansına sahipsiniz.

Öksüz Yetim Yardımı

Eğer 18 yaşından küçük çocuklar anne veya babasını kaybederse muhtaç duruma düşen çocuklar için 2 ayda bir para yardımı yapılmaktadır. Anne veya baba ya da her ikisi de vefat eden çocuklar il veya ilçenizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek sadece TC kimlik kartınız ile birlikte başvuru yapabilir. 18 yaşına kadar bu yardımdan faydalanabilirler. 2 Ayda bir kere 100 TL Yardım alabilirler.

Sosyal Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Öncelikle il sınırları içerisinde iseniz il Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, eğer ilçede iseniz Kaymakamlık bünyesinde kurulan sosyal yardımlaşma vakfına gidebilirsiniz. Hangi yardım olursa olsun ihtiyacınız olan tek şey TC Kimlik kartınızdır. Başvuru için gerekli tüm bilgi ve belgeler bu kurumun sistemi sayesinde görülmektedir. Sigorta durumunuz, üzerinizde kayıtlı taşınır ya da taşınmaz mal varlığınız ve aylık kişi başına düşen gelir miktarınız sistem üzerinden görülmekte ve yardım için uygun olup olmadığınız tespit edilmektedir.