Devlet Destekleri

Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder Mi?

  • 06 Ekim 2020
  • 841 kez görüntülendi.
Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder Mi?

Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder Mi?

Kredi çekip borç bitmeden hayatını kaybetmek herkesin başına gelebilir. Böyle durumda hayat sigortası ölen kişinin kredisini öder mi? Ölen kişinin borcu kime kalır? Ölen kişinin borcunu ödememek için ne yapmalı? Gibi birçok soruyla karşı karşıyayız. Aklımıza takılan bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. İlk olarak ölen kişinin krediyi kullanırken hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığı konusunda net bir bilgi edinmektir. Özellikle uzun vade, yüksek meblağlar ödenen kredilerde hayat sigortası çok önemlidir. Krediyi çeken kişinin ölümünde, krediyi sigorta öder ve mirasçılarına borç kalmaz.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Mecburi mi?

BDDK’nın yeni yapmış düzenleme ile artık hayat sigortası yapmanın mecburiyeti kalktı. Artık banka kredi verirken hayat sigortası yapmak zorundasınız diye bir şart koyamaz. Eğer mecburi kalırsanız kredi çekmenizden hemen sonra bağlı olduğunuz il veya ilçede bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvurmalısınız. Hayat sigortası ölüm halinde geride kalan aile fertleri için büyük fayda sağlamakta. Eğer kredi çeken kişi öldü ise varislerinin bu borcu ödemek zorunda kalmıyor. Sigortanız sizin yerinize kalan taksitleri ödemek zorundadır. Aksi takdirde bu borcu ödeyemeyen aile fertlerinin reddi miras yapmak zorundadır.

Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Ölen Kişinin Kredisini Ödemez?

Herhangi bir bankadan kredi aldığımızda hayat sigortası yaptırılır. Hayat sigortası krediyi alan kişinin borcunu bitirmeden vefat etmesi durumun da bankanın o parayı tahsil edebileceği bir güvencedir. Ancak hayat sigortası bazı durumlarda kullanılamıyor… İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi alırken yaptırmış olduğumuz hayat sigortası ölen kişinin bütün borcunu kapatır ve mirasçılarına borç bırakmaz. Ölüm dışında poliçeye ekletilmiş iş görmezlik veya malullük durumunda hayat sigortası tarafından bankaya ödeme yapılır.

Krediyi çeken kişinin bir hastalığı var ise bu hastalığını poliçede belirtmelidir. Kişinin hastalığını belirtmeme durumunda hastalığın meydana çıkmasında hayat sigortası ödeme yapmamaktadır. Ölen kişinin intihar durumunda sigorta şirketleri ödeme yapmayı kabul etmez. Bu konuyla ilgili kesin bir hüküm olmasa da borçlu kişinin borçları mirasçılarına kalır. Dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise yapılmış olan hayat sigortası sözleşmesinin dikkatle okunmasıdır. Eğer dikkatli incelersek sonradan istemediğimiz bir sürpriz ile karşılaşmayız.

Reddi Miras

Miras bırakacak olan kişi bütün varlıklarının sorumluluğunun yasal mirasçılarına geçmesi anlamını taşır. Murisin bırakabileceği mal varlığı gibi borçları da olabilmektedir. Yani mirasçılar alacaklardan ve borçlardan sorumludurlar. Bu nedenle kanun bireylere mirası reddetme hakkı tanımıştır. Mirasın reddi bütün alacak ve borçlardan vazgeçmek demektir. Reddi miras genellikle borcu fazla olan kişilerde borç ödememek için kullanılmaktadır. Reddi miras yaptığımız takdirde ölen kişiden kalan hiçbir maddi kaynaktan hak talep edemediğimizi de unutmayalım.