Devlet Destekleri

İban Numarası Nerede Yazar?

  • 06 Aralık 2018
  • 21.807 kez görüntülendi.
İban Numarası Nerede Yazar?

İban Numarası Nerede Yazar? Ayrıca İBAN Numarası artık tüm dünyadaki bankacılık sisteminde kullanılan bir numara sistemidir. Her banka müşterisine ait ve farklı olan İBAN Numarası sistemindeki asıl amaç tüm dünya bankacılık sistemine uygun olarak para gönderme işlemidir. Ayrıca İban numarasındaki asıl amaç herhangi bir karışıklığa sebep olmadan güvenilir bir şekilde para transferinin sağlanmasıdır. İBAN Numarası Kaç Hanedir? İban numarası nerede yazar. Kartımda İban numarası yazılımıdır sorularını sizler için araştırdık.

İban Numarası Ne İşe Yarar?

İban numarasının asıl anlamı, bankacılık sisteminde bir nevi kimlik numaramızdır. Bir başka kişiye para EFT yapmak istediğimizde iban numarası bilgileri istenmektedir. İban numarası kodu ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’deki iban numaraları TR ibaresi ile başlar. İban numarası  34 haneden oluşmaktadır. Bankadan alınan her hesaba ait hem hesap numarası hem de İBAN numarası olmak zorundadır. Kısacası eğer kendi çalıştığımız bankaya para gönderirken hesap numarası gerekli ancak farklı bir bankaya EFT ile para gönderirken İBAN numarası gereklidir.

İban Numaramda Hesap Numaram Yazılı mı?

Ülkemizde TR ile başlayıp 34 rakamdan oluşan İBAN Numara sistemi kullanılmaktadır. Ancak 34 rakamdan oluşan İban numaramızın son 8 hanesi bankaya ait hesap numaramızdır. Bankalardan EFT ile para gönderirken İban numarasını giriş yaptıktan sonra onay işleminden sonra para göndereceğimiz kişinin banka adı ve adının ve soyadının baş harfleri sistemde çıkmaktadır. Bu sayede İban numarasının doğruluğunu test edebiliriz.

İban Numarası Değişir mi?

İban numarası değişmez. Her bir banka müşterisine ait olan hesaba özgü bir iban numarası bulunmaktadır. Ancak aynı bankadan da olsa farklı bir hesap açtığımızda bize farklı bir iban numarası verileceğini unutmayalım.

İban Numarasını Nasıl Öğrenirim?

Eğer bankalardan hesap açtırdı isek banka yetkilileri tarafından bize hesap cüzdanı verilmektedir. Bu banka cüzdanında hesabımıza ait banka hesap numarası ve İBAN numarası ayrıntılı olarak yazmaktadır. Eğer hesap cüzdanımız yok ise internet bankacılığı sayesinde İban numaramızı öğrenebiliriz. Eğer internet kullanıcısı değilseniz kendi bankanıza ait müşteri hizmetlerini arayarak İBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

İban Numarası Kartta Yazar mı?

Genellikle iban numarası ya da hesap numarası banka ya da kredi kartı üzerinde yazmamaktadır. Banka yada kredi kartı üzerinde bulunan rakamlar ise size ait kartın kimliğidir. İnternetten alış veriş yaparken kartın ön yüzünde yazılı olan rakamları sisteme girerek kendi kredi kartınızı doğrulayabilirsiniz.

Kartın Arkasındaki CVC CVV CID kodu nedir?

Genellikle internet alışverişlerinde istenilen kartın arka kısmında yazılı olan genellikle 3 haneli olan rakamdır. Bu kodların asıl anlamı aslında kredi kartına ait olan güvenlik kodudur. Kartın arkasında yazılı olan kodlar farklılık gösterir. Eğer Kredi kartınız Mastercard ise CVC, Kredi kartınız Visa ise CVV eğer kredi kartınız American Express ise CID yazar. Kredi kartı güvenliği için kesinlikle bu kodu sizden başka kimsenin öğrenmesine izin vermemeniz gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ