Devlet Destekleri

Kiracım Evi Boşaltmıyor

  • 14 Ocak 2020
  • 1.654 kez görüntülendi.
Kiracım Evi Boşaltmıyor

Ev sahibiyim. Kiracım evi Boşaltmıyor. Kiracım Kirayı Ödemiyor. Kiracımın Kontratı Yok Evden Çıkarabilir miyim?  Kiracım Faturaları Ödemiyor. Kiracımı Evden Nasıl Tahliye Ederim. Ayrıca kiracıyı evden hangi yolla çıkarırım Gibi sorularınızı sizler için araştırdık.

Kiracım Evi Boşaltmıyor Kiracımı Nasıl Evden Çıkarırım?

Ev sahiplerinin en büyük sorunlarından birisi kiracısı ile yaşadığı sorunlardır. Yasalara göre ev sahibi ile kiracı arasında kontrat yapılması gerekmektedir. Bu kontrat süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Bu kira kontratında kiracıya ait bilgiler, aylık kira bedeli, kontratın başladığı tarih ve kira bitiminin tarihi, evde eşya bulunuyorsa bunlara ait bilgiler, verilen depozito senet gibi tüm ayrıntılar yazılıdır. Ev sahibi ile kiracı arasında yapılan bu sözleşme 1 yıl boyunca kiracıyı garanti altına almaktadır.

Yasalara göre ev sahibi canı istediğinde kiracıya evden çık diyemiyor. Maalesef kiracının evden çıkarılması için yeterli sebebinizin olması gerekmektedir. Kiracının kirayı ödememesi, evde yapılan tadilat, ev sahibinin başka oturabileceği bir ev kalmaması, evin satılması gibi sebeplerle kiracı tahliye edilebilmektedir. Ancak bu olay da yasal dayanaklarla belirlenmiştir. Kanuni ve yasal olarak ev sahibinin haklarını kullanması gerekmektedir. Bu maddelerde ev sahibinin neler yapması gerektiğini sıralarsak;

Kiracım Kirayı Ödemiyor

Eğer kiracınız aranızda yapmış olduğunuz kontratta belirtilen kira tutarını yatırmazsa ev sahibi evimi boşalt diyemiyor. Kiracının kirayı ödeme zamanını geçirmesi halinde, ev hane için 10 gün gecikme, iş yeri için ise 30 günlük gecikme sonrasında notere gitmeniz gerekmektedir. Noterden ev için sözleşmede belirlenen kirayı 10 gün geçmesine rağmen ödemediğini, ödemediğiniz takdirde yasal işlemleri başlatacağınıza dair mutlaka ihtarname çekmeniz gerekmektedir. Yıl içerisinde 2 defa ihtarname çektiğiniz kiracınızı evden tahliye edebilmek için mahkemeye verebilirsiniz.

Kiracımı Evden Nasıl Çıkartırım?

Eğer kiracınız kirayı ödemiyor, faturaları ödemiyor, komşularla arası iyi değil gibi sebeplerden dolayı şikayetçi iseniz öncelikle kiracınıza hangi sebepten dolayı şikayetçi iseniz bu sebepten dolayı noterden ihtarname  çekmek zorundasınız. Yıl içerisinde 2 defa geçerli sebeplerden dolayı ihtarname çekerseniz mahkemeye tahliye davası açabilirsiniz. Eğer yasal olarak bu işlemleri yaparsanız tahliye davasından önce noterden çektiğiniz evimi boşalt ihtarnamesinde tahliye davası için yapacağınız tüm avukatlık, mahkeme masrafları gibi tüm harcamaları karşı tarafa ödetebileceğinizi unutmayın.

Kira Kontratı Biter Bitmez Kiracıyı Çıkarabilir miyim?

Maalesef hayır. Yasalar artık kiracıdan yana. Eğer mülk sahibi kira kontratı bitiminden 45 gün öncesine kadar noterden evimi boşalt ihtarnamesi çekmezse aralarında yaptıkları kontrat tefe tüfe artışları oranında kira bedeli zamlanarak otomatik olarak yenilenecektir. Bu sebeple kontrat bitiminden 45 gün önceye kadar mutlaka noterden aranızda yaptığınız kira kontratını yenilemeyeceğimizi ve kira kontratı bitiminde evi boşaltması yönünde ihtarname göndermeyi unutmayın.

Evi Sattım Kiracım Evi Boşaltmıyor Ev Aldım Kiracı Çıkmıyor

Eğer kendi evinizi sattınız ve içerisinde kiracı varsa ve bu kiracının evi tahliye etmesini istiyorsanız bunun da tek yolu noterden ihtarname çekmektir. Evinizi satın alan kişinin tapuyu aldığı 15 gün içerisinde notere giderek evi satın aldığını ve kiracının evi boşaltması gerektiği şeklinde ihtarname yollaması gereklidir. Bu noterden çekilen ihtarnamede evi 6 ay içerisinde boşaltması gerektiği, kira bedeli olarak son kontratında yazan tutarı kendisine ödemesi gerektiği, 6 ay içerisinde evi boşaltmadığı takdirde tahliye davası açabileceğini ve tüm maddi kayıplarının kiracı tarafından ödeneceğini belirtmeniz gerekmektedir.